Doufám, že se vám tu bude líbit, naleznete kousek mě a třeba si i kousek odnesete. ( více v rubrikách )

Neprokrastinovala bych

21. července 2017 v 20:21 | Nikol |  Kousky z mého života
Je velice málo věcí, které na sobě nenávidím...naučila jsem se být docela spokojená s tím, co mám a o co se snažím, ale stále je tady pár věcí, které ještě musím překonat. Každopádně jedna veliká je všechny přebíjí...


PROKRASTINACE

Kdyby tady totiž nebyla, měla bych nejméně o tisícovku problémů méně a vlastně bych už dávno měla hotové všechny ty věci, které už plánuji rok udělat. Jo a také jedna velice podstatná věc...psala bych ještě pořád na blog, protože bych si každý den neříkala: "a tak ten článek napíšu až odpoedne...a tak ho napíšu až večer...ále tak jeden den se přece nic nestane a napíšu ho zítra...a tak dále a tak dále". S obnovením mé aktivity to bylo dost podobné. Tudíž až dnes jsem se dostala k tomu, zastavit se na chvíli v práci, položit si notebook na mražák a napsat tento článek. Nemohu ani slíbit, zda se k pravidelné aktivitě ještě vrátím, protože netuším, jak moc je tahle mrška v mé hlavě silná. Tuším že drží moji vůli spolu s energií pevně za mřížemi.

Ale ted' zpět k tématu...v čem všem lidé prokrastinují a jak to sakriš dělají ti, kteří ještě nikdy neřekli onu slavnou větu: "Necháme to na zítra". Říká se: " Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek", ale jak často se podle něj vlastně řídíme?

Když začnu na svém vlastním prahu, nejhůř jsou na tom s odkládáním asi věci, které když neudělám, tak se nic nestane. To znamená, že mi, řídce řečeno, nikdy "nehoří za zadkem". Jelikož když už mě opravdu něco donutí danou věc udělat, jsou to "deadliny". Tzn, nějaký přesný termín, nebo čas, dokdy to má být hotové. U věcí, jako je psaní na blog, úklidu poliček, promazání počítače, přečtení knihy, koupení nového sprcháče a dalšího, tyhle limity nevidím a proto se nedokáži dokopat k tomu, je splnit. Školní věci a nebo povinnosti doma, to už je jiná, ty vždycky dřív nebo později splním.

Jak ale bojovat proti prokrastinaci? Tot' otázka. Myslím, že když máte tohle slavné odkládání na zítřek nějak zakořeněné v sobě, můžete ho hodně zmírnit ale ne zcela odstranit. Zkoušela jsem bucket list, ten mi funguje, ale ne na všechno. Potom si zkouším pokaždé říkat, jak fajn to bude když to udělám hned, že později budu mít už klid. To nepomáhá. Dále zkouším přemýšlet o tom, co už bych mohla mít vše dokázané, kdybych spoustu věcí neodložila a tím nepropásla svou šanci. Dobrá, možná to trochu přeháním, zase tak hrozné to se mnou není, když to ted' tak po sobě čtu. :D

Nakonec jeden nápad, který mi hodně a jediný opravdu pomohl a teoreticky ho může zkusit každy z nás, ikdyž to vždy není tak jednoduché. Přítel/přítelkyně. To byl můj lék. Dokázali jsme se navzájem úžasně motivovat a podporovat každý den. Ten pocit, když jsem mu mohla říct, že jsem to zvládla. A ta radost, když zase dokázal něco on. Na tohle nikdy nezapomeu. Byla to moje baterka, která mě neustále dobíjela.
Ano, musí to být ten správný typ vztahu. Když na sebe oba budete brát ohled a budete se podporovat, můžu vám téměř zaručit, že to zafunguje a s prokrastinací bude konec! A když nic, tak bucket list je taky fajn. :D

A úplně na závěr se vás ještě zeptám, v čem nejvíce prokrastinujete vy, popřípadě co vám pomohlo se prokrastinace zbavit? Děkuji, mějte se. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wnaty Wnaty | E-mail | Web | 21. července 2017 v 21:57 | Reagovat

Zajímavý článek, myslím, že s prokrastinací má problém snad každý z nás, včetně mě :-D.

Že bychom se s přítelem vzájemně motivovali, ono to nakonec dopadá tak,, že se spolu válíme v posteli, cpeme se jídlem a neděláme nic. Takže já toho naopak zvládnu mnohem více, když jsem sama.

Nejvíce mě motivuje ten pocit, když udělám to, co jsem chtěla. Když si na konci dne lehnu do postele a vyjmenuji si ten výčet věcí, které mám za sebou. Je to daleko lepší pocit, než po celodenní prokrastinaci, to jsem pak akorát naštvaná a mám ze sebe špatný pocit.

Já si nevedu seznam úkolů na papírku, ale do diáře, to je pro mě mnohem účinnější. Jelikož papírek je věc, která se dá velmi snadno "omylem" ztratit nebo zničit, zmuchlat a není mi ho líto. Navíc, pokud se mnou náhodou přežije celý den, na konci dne ho stejně vyhodím. Za to diář chci mít pěkný, ten nezničím ani nevyhodím, ale bude se mnou do konce roku. Vím, že až jím budu listovat a bude v něm množství neodškrtaných položek, bude mě to rozčilovat. Takže se snažím to nedopouštět. A pokud je náhodou větší množství věcí neodškrtaných, je to pro mě alespoň motivace pro příště :-).

2 DD DD | E-mail | 25. července 2017 v 12:25 | Reagovat

Článek mě zaujal hned podle názvu, protože o zbavení se prokrastinace se snažím už nějakej ten pátek, ale asi to nechám na zítra. :D

Zatím jediné, co mě je schopné přesvědčit o nutnosti to udělat, je ten deadline. Bucket list zatím nemám, i když už o něm přemýšlím docela dlouho, pořád narážím na problém, že nemám čas nebo když už si ho udělám, tak se mi zase nechce. (Wow) O.o

Doufám, že u psaní sem vydržíš co nejdýl a prokrastinace se, ti aspoň v tomto, vyhne velkým obloukem. :D Držím palce v boji nejen s prokrastinací a ať je zase brzo co si od tebe přečíst!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama